czwartek, 17 grudnia 2009







OBRAZKI TE PRZEDSTAWIAJĄ POSTAĆ SAMEGO MICKIEWICZA. PIERWSZY Z NICH TO PORTRET ADAMA. DRUGI PRZEDSTAWIA DOM MICKIEWICZA W ZAOSIU. NATOMIAST TRZECI OBRAZEK PREZENTUJE POSĄG MICKIEWICZA.

POMOCNE LINKI

http://dziady.klp.pl/
http://pan-tadeusz.klp.pl/
http://konrad-wallenrod.klp.pl/

DLA ZAINTERESOWANYCH !!!

W poście tym załączam link do bardzo ciekawej i przydatnej stronki internetowej. Link ten przyda się przede wszystkim studentom filologii polskiej. Mnie osobiśćie bardzo się przydaję, więc zapraszam do odwiedzania poniższej stronki.
http://www.pbi.edu.pl/index.html

OSTATNIE LATA

W roku 1847 zerwał stosunki z Towiańskim. W czasie Wiosny Ludów (1848) utworzył we Włoszech legion polski. Po powrocie do Paryża był współzałożycielem i redaktorem pisma Trybuna Ludów (po francusku: Tribune des Peuples), lecz przetrwała ona jedynie rok. Restauracja Drugiego Cesarstwa Francuskiego prawdopodobnie rozpaliła jego nadzieje. Jego ostatni utwór wydaje się być napisaną po łacinie odą na cześć Napoleona III[14].
W 1851 został poddany nadzorowi policyjnemu. Od 1852 pracował w Bibliotece Arsenału. We wrześniu 1855 roku, podczas wojny krymskiej wyjechał do Konstantynopola w Turcji, aby tworzyć oddziały polskie (Legion Polski), a także złożony z Żydów tzw. Legion Żydowski do walki z carską Rosją. Zmarł nagle podczas epidemii cholery (prawdopodobnie na tę chorobę, choć ostatnio coraz częściej mówi się, że mógł zostać otruty arszenikiem[potrzebne źródło] lub doznać wylewu krwi do mózgu). Jego ciało zostało przewiezione do Paryża i w 1855 pochowane na cmentarzu des Champeaux w Montmorency, a w roku 1890 przeniesione na Wawel, co stało się pretekstem manifestacji politycznej.

POBYT W PARYŻU

Z Drezna udał się do Paryża, gdzie osiadł na emigracji. W 1834 ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci – córki Marię i Helenę oraz czterech synów: Władysława (1838-1926), Józefa (1850-1938), Aleksandra oraz Jana. W Paryżu nawiązał współpracę z działaczami emigracyjnymi, pisał artykuły i pisma publicystyczne. W latach 1839-1840 był profesorem literatury łacińskiej w Lozannie w Szwajcarii, a w roku 1840 objął katedrę języków słowiańskich w Collège de France, gdzie wygłosił tzw. prelekcje paryskie. W latach 1841-1844 był prezesem Wydziału Historycznego Towarzystwa Literackiego w Paryżu[13].
W Paryżu zaprzyjaźnił się z fotografem Michałem Szweycerem, oraz w roku 1841 związał się z reprezentantem nurtu polskiego mesjanizmu – Andrzejem Towiańskim. W 1844 roku władze francuskie zawiesiły Mickiewicza w czynnościach profesora z powodu politycznej wymowy wykładów (wychwalanie Napoleona) oraz propagowania towianizmu. W swoich wykładach głosił poglądy jawnie antykatolickie (Wykład IV) - krytykował kościół katolicki za sprzeniewierzenie się zasadom chrześcijaństwa. Głosił misję Słowian, szczególnie Polaków i Francuzów.

środa, 16 grudnia 2009

WIĘZIENIE, ZESŁANIE I EMIGRACJA

W roku 1819 rozpoczął pracę jako nauczyciel w Kownie, gdzie mieszkał do roku 1823. Podczas pobytu w Kownie napisał rozprawę, za którą w roku 1822 otrzymał tytuł magistra filozofii. Wówczas też został zainicjowany w stopniu czeladnika do masonerii[12]. W 1823 r. został aresztowany i uwięziony w klasztorze bazylianów w Wilnie (od jesieni 1823 roku do marca 1824), a następnie skazany za udział w tajnych młodzieżowych organizacjach na zesłanie w głąb Rosji. W latach 1824-1829 przebywał w Petersburgu, Odessie, Moskwie oraz na Krymie. W Rosji zetknął się ze środowiskiem przyszłych dekabrystów; poznał też Aleksandra Puszkina. Następnie podróżował po Europie – początkowo w roku 1829 udał się do Niemiec, potem do Włoch i Szwajcarii. W 1831 r. przyjechał do Wielkopolski z zamiarem przekroczenia granicy i udania się do ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego, lecz ostatecznie pozostał w Dreźnie do roku 1832. Czytał wtedy wnikliwie dzieła Henriego de Saint-Simona.

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ POETY


W latach 1807-1815 uczęszczał do dominikańskiej szkoły powiatowej. W wieku 17 lat skończył szkołę miejscową. Studiował nauki humanistyczne na Imperialnym Uniwersytecie Wileńskim (tak nazywał się wtedy Uniwersytet Stefana Batorego) w Wilnie z zamiarem zdobycia zawodu nauczyciela. W czasach studenckich był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Filomatów, tajnej organizacji, która z czasem przekształciła się w spiskową organizację narodową
Witam!
Swój blog poświęcam słynnemu wieszczowi narodowemu Adamowi Mickiewiczowi. Informacje, które tutaj znajdziecie przydać mogę się zarówno w szkole jak i na studiach. Dlatego też serdecznie zapraszam do odwiedzania mojego bloga :)